Проф. Д. Иванов: До 2020-а ще бъде изключително тежко, пестете в левове и по-стабилна валута.

снимка: tourbillon
Тежко финансово десетилетие до 2020 година прогнозира в ефира на Дарик макроикономистът проф. Димитър Иванов. В интервю за новата рубрика „МеждУредие" в предаването Дарик кафе той подчерта, че е налице една правилна предпазливост и консервативност в проектобюджета на България за 2012 година. Димитър Иванов обаче разкритикува кабинета за това, че както този бюджет, така и миналите два, следват основно политиката за затягане на коланите, което води до рецесия и липса на икономически растеж в страната съобщава dariknews.bg.


Цялото десетилетие до 2020 г. ще бъде изключително тежко, подчерта макроикономистът. Още в следващата година в България ще продължи да расте обемът на лошите задължения на банките, виждаме увеличаване на държавния дълг, ще има ново кредитно засушаване и по същество ликвидна криза в страната, прогнозира проф. Димитър Иванов. Ще има продължаващ спад на потреблението, лихвите по депозитите твърдо ще намалеят още, допълни той.

Не може една икономика - и това трябва да се разбере, да живее само на основата на инжекции и на изкуствено дишане от еврофондовете, заяви проф. Иванов. Според него е налице засилване на процеса на обедняването в България. Реалната покупателна способност ще продължи да спада - инфлацията в страната ще се повиши особено за вносните продукти и суровини. Няма откъде да дойде потреблението, а то е основният индикатор дали излизаме от кризата, отбеляза още икономистът.

Запитан трябва ли и в каква валута да пестят българите проф. Иванов посочи, че те трябва да залагат на българския лев, защото това харчат в страната. Ситуацията с еврото е изключително нестабилна и рискова и затова те трябва да потърсят по-стабилни валути - като швейцарския франк, американския долар и британската лира донякъде, препоръча още Димитър Иванов.

България не е оазис, ЕС е нашият основен пазар и всичко, което се случва в Европа силно ни засяга, отбеляза още той. „За съжаление и този и предишните два бюджета са бюджети „еднодневки", без системност, бюджети „година за година", зашивайки дупките на чорапите - това са бюджети, следващи политиката на силно затягане на коланите, което води до рецесия в страната и до липса на икономически растеж", коментира още проф. Иванов.

Въпреки това той призна, че е налице една правилна предпазливост и консервативност в проектобюджет 2012, защото се цели да се запази даже и крехката финансова стабилност на макрониво. На микрониво финансовата стабилност отдавна е изтърбушена, всичко е изгнило вътре в икономиката, отбеляза обаче икономистът. Той подчерта, че въпреки всичко в проектобюджета за догодина има буфери за гъвкавост. Димитър Иванов съобщи, че е имал конструктивен разговор с премиера Бойко Борисов по темата, като главно са обсъждани разходите за науката, най-вече за БАН и разходите за отбрана. Сектори, които по думите на икономиста, можели да осигурят генериране на растеж в икономиката ни.

Проф. Димитър Иванов подкрепи решението на кабинета за увеличаването на минималната работна заплата на 290 лева от май догодина. Пенсионната реформа според него обаче трябва да се погледне по-системно и да не се прави на парче. Този бюджет няма да реши „мъката в икономиката ни".

„Всичко опира до една друга политика - това, което се случва в Европа, потвърждава идеята ми, че на България е необходимо национално експертно правителство, правителство на националното спасение", заяви още икономистът. По думите му не може в най-дълбоката криза на страната да продължаваме да вървим напред с тесни еднопартийни правителства. „Трябва да се даде път на експертите, защото нещата ще станат още по-сложни", заключи той.



Вижте още:
По-нова публикация Начало По-стара публикация

0 коментара

Коментар